تاريخ : شنبه ۷ خرداد۱۳۹۰ | 11:2 | نویسنده : وحید شاکری

طرح درس ریاضی پنجم ابتدایی

نام درس: ریاضی                 پایه: پنجم دبستان                        مبحث: مساحت دایره

سال تحصیلی:                    تعداد دانش آموزان: 33 نفر               مدت اجرا: 45 دقیقه

آموزشگاه: ***                    كلاس: *** *****                      طراح: *********

12~1.jpgادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۵ خرداد۱۳۹۰ | 18:9 | نویسنده : وحید شاکری

از نظر خصوصیات ظاهری، ارزش یابی سطح خوانایی محتوا

درس ثانیه :

در تصویرعنوانی، ستاره هایی کشیده شده است که ربطی به هدف درس ندارد. اگر تصویری مربوط به زمان طراحی شود بهتر است.

صفحه ی 43 کتاب تصاویر مربوط به خواندن ساعت واضح نیست و به شکلی نیست که برای دانش آموزان جذاب باشد و به توانایی های جسمی دانش آموزان هم توجه نشده است. دانش آموزانی که چشمشان ضعیف است نمی توانند این ساعت ها را به راحتی بخوانند. اگر ساعت های کمتری کشیده شود ولی واضح و جذاب بهتر است.

 

در تمرین 2 صفحه ی 43 در مورد ساعت دیواری سوال کرده است ولی بلافاصله در همان تمرین ساعتی را نوشته است و نماد های دقیقه و ثانیه را آموزش داده است. اگر این ساعت جواب تمرین 2 باشد، غلط است و اگر به منظور آموزش نماد ها است، جای آموزش آن در متن مربوط به تدریس درس است نه در تمرین ( این موجب می شود که دانش آموز مرتکب اشتباه شود ).

مسئله های صفحه ی 109 هیچ ارتباطی با درس گرم و کیلو گرم ندارند.

صفحه ی 98 مسئله ی پایانی مربوط به پایان احجام به درس قبل ( احجام ) ارتباطی ندارد.

در کل کتاب فضای جواب دادن به پرسش های کتاب بسیار کم است و دانش آموزان مجبور هستند  تمرین ها را در دفتری جداگانه بنویسند و از کتاب دور می شوند، بهتر است  فضای بیشتری برای جواب تمرینات گذاشته شود. مثلا حاصل جمع یا اختلاف دو عدد مرکب، رسم یک زاویه ی 110 درجه یا مراحل ضرب عدد مخلوط در عدد مخلوط و ...

در پایان هر درس قسمتی برای خلاصه ی درس که توسط دانش آموز نوشته می شود در نظر گرفته شود مثلا من یاد گرفتم ...

صفحات زیادی از کتاب ریاضی اختصاص به سوالات دوره ای و نمونه سوالات امتحانات پایانی داده شده است که بیشتر تمرینات تکراری است. می توان مانند کتاب بخوانیم و هدیه ی آسمان کتاب کار ریاضی هم طراحی شود و همراه کتاب ریاضی در اختیار دانش آموزان گذاشته شود.              

 تاريخ : سه شنبه ۳ خرداد۱۳۹۰ | 12:11 | نویسنده : وحید شاکری

بررسی کتاب ریاضی پایه پنجم وسال اول راهنمایی

بررسی میزان ارتباط درس ریاضی در پایه پنجم ابتدایی واول راهنمایی

 هر کس در زندگی روزمره ازسوئی به گونه های مختلف با محاسبه، اندازه گیری ، حدس و تخمین کمیت ها ودر نتیجه باریاضیات سر وکاردارد .

ارتقای سطح دانش فراگیران وایجاد یادگیری با آمیزه ای از درک و فهم وکاربرد ، جزبا نقادی مطالب آموزشی ورفع وجبران نواقص امکان پذیر نخواهد بود .

دراین پوستر بی پیرایه به آنچه  که موجبات ناهماهنگی وایجاد ضعف در میزان یادگیری ریاضی پایه ی پنجم وسال اول راهنمایی گردیده است به صورت مقایسه ای از کتاب های درسی این دو پایه اشاره می گردد .

عدم ارتباط بین مطالب آغازین کتاب ریاضی پایه پنجم با کتاب ریاضی سال اول راهنمایی

   دانش آموزان پایه پنجم بعد از پایان امتحانات خرداد سه ماه را در تعطیلات به سر می برند ومهرماه سال بعد که در کلاس حضور می یابند ناگاه وبدون هیچ پیش زمینه ی ذهنی با مفاهیمی همچون ، مقسوم علیه های یک عدد   و  بزرگ ترین مقسوم علیه مشترک دو عدد روبه رو می شوند .

 

همین عامل سبب بروز دلهره . اضطراب ودلسردی نسبت به ریاضی می گردد .به این ترتیب دبیران ریاضی شاهد پیشرفت کند دانش آموزان وضعف شدیددراین درس خواهند بود .

برای این که بتوان تاحدی براین مسئله غالب شد واین مشکل را برطرف کرد باید به نکات زیر توجه نمود.

برای توضیح  بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۲ خرداد۱۳۹۰ | 11:14 | نویسنده : وحید شاکری
تاريخ : دوشنبه ۲ خرداد۱۳۹۰ | 10:17 | نویسنده : وحید شاکری

آغاز دوره پاییزی آموزش زبان فارسی در ترکمنستان، اهدای کتاب هایی درباره ادبیات ایران به دانشگاه کابل و بزرگداشت محمدحسین شهریار در ارمنستان، عناوین چند خبر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.
* دیدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس خانه کتاب قزاقستان
دلاور محمدپور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران اول مهرماه با "جنت سیدومان اف " رئیس خانه کتاب قزاقستان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، در این دیدار محمدپور ضمن اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی کشورهای ایران و قزاقستان، وظایف رایزنی فرهنگی سفارت ایران در قزاقستان، گزارشی مفصل از صنعت نشر کتاب و کتابخوانی در ایران، سابقه برجسته کشور در برگزاری نمایشگاه های کتاب در داخل کشور ، نمایشگاه بین المللی کتاب که مهمترین و بزرگترین نمایشگاه منطقه بشمار می رود، وظایف خانه کتاب و کتابخانه ملی ایران جهت طرح برقراری روابط دوجانبه ارائه داد و پیشنهاد نمود طرفین نسبت به توسعه روابط در این زمین تلاش بیشتری نمایند زیرا ظرفیت های فراوانی در این حوزه وجود دارد.
وی با توجه به سفر وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی جمهوری قزاقستان به ایران پیشنهاد نمود به منظور شناساندن هر چه بیشتر کشور قزاقستان به مردم ایران و جهان، درچهارچوب برگزاری هفته فرهنگی قزاقستان در ایران نمایشگاهی از آثار و منشورات قزاقستان با حضور هیاتی از خانه کتاب، کتابخانه ملی قزاقستان و نیز ناشران مهم این کشور در برنامه سفر وزیر گنجانده شود.
سیدومان اف ضمن تشکر از حسن نیت طرف ایرانی و استقبال از هرگونه همکاری به تشریح اهداف و وظایف خانه کتاب قزاقستان پرداخت.
وی گفت: "خانه کتاب قزاقستان یک موسسه دولتی و ملی است که وابسته به وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی قزاقستان می باشد.ادامه مطلب
:
امکانات وب
تعداد بازدیدکنندگان :
تعداد افراد آنلاین :
مرکز آموزش ایرانیان

  • صدای روزانه
  • تنگ